Pocetna dresura kavkaskog ovcara

Osnovna metoda dresure pasa radnih rasa ( u Rusiji kavkaski ovcar se smatra radnom rasom) je kontrastna metoda. Njena sustina je u kombiniranju mehanickog i stimulativnog uticanja na psa i primene kako sredstava prinude tako i isticanja i nadrazaja za hranu. Uz pomoc mehanickih nadrazaja (pritisak rukom, trzanje povodnika i sl.) teramo psa da zauzme odgovarajuci polozaj, a hranu (slatkis) koristimo kao nagradu za ostvarenu naredbu.
Veoma stara je metoda podrazavanja . Ona cesto se koristi kod obucavanja pastirskih pasa i pasa-cuvara, gde mladi pas moze da korira ponasanje starijeg i iskusnijeg psa. Ova metoda moze da se koristi kao pomocna.

Ali treba spomenuti da predstavnike ove rase ni su psi od kojih mozete ocekivati automatsko ispunjavanje naredbi i pretvaranje u pokornog roba, bez pogovora ispunjavajuceg svi zahtevi dresera. Kavkasci su psi nezavisnog i samostalnog karaktera i automatski rad koji karakteran za nemackog ovcara nije za njih. U kriticnoj situaciji kavkazac pre ce samostalno odluciti kako ce da reaguje, nego da ceka naredbu ili da se ponasa po sablonu.

U Rusiji u klubovima radne kinologije kavkaski ovcare se obucavaju po "kursu opste dresure" - poslusnost (OKD), "zastitno-karaulnoj" - odbrana i napad (ZKS) i "karaulnoj sluzbi" - rad na bloku (KS). Dresura ovcara azijskog porekla po kursu opste dresure zahteva od vlasnika velikog strpljenja i stalozenosti. Psi koji su namenjeni iskljucivo za cuvarski posao ne treba da se dresiraju po kursu "opste dresure", zato sto ona suvuse disciplinuje psa i izaziva procese blokiranja kod njega. Osim toga refleks aportiranja kod ovih ovcara nije razvijen, a takve naredbe kao sto su "sedi', 'lezi", "stani" kad se rade nejzmenicno i sa vise ponavljanja "zatupljuju" psa.

Inace pravilno odgajano i pripremljeno stene vrlo lako savladava kurs poslusnosti i dresirati ga pravo je zadovoljstvo, ali mehanicke metode nemaju veliki uspeh u dresuri kavkazaca. Takodje obuku po kursu poslusnosti treba poceti od malih nogu i zavrsiti do polnog sazrevanja psa (period od 7-8 meseci). U taj period pas ponovo procenjuje svoj odnos sa spoljasnim svetom i cesto vrlo brzo iz dobrocudnog i poslusnog steneta pretvara se u zrelog i ozbiljnog psa, nepoverljivog prema strancima. Obicno sa 9 meseci pas je vec formiran, dobro razvijen, sa stabilnim nervnim sistemom i spreman za daljnju ozbiljniju dresuru (OKD).
Kurs "opste dresure' (poslusnosti) u Rusiji ukljucuje u sebe sledeci elementi: naredbe "pored", "sedi", "lezi", "stani", pustanje u slobodno stanje (naredba "setaj") i prilazenje psa na poziv "dodji", vracanje psa na odredjeno mesto (naredba "mesto"), donosenje predmeta - aportiranje, penjanje po lestvama i po gredi i preskakanje nizih prepona slobodnim skokom, a visih (do dva metra) u skoku sa puzanjem. Pas mora da nauci da ne uzima hranu od stranaca i sa zemlje (naredba "fuj"), da se ne plasi pucnja, da se odaziva lajanjem na naredbu "glas", da zna da puzi i da pliva, preskace rov sa vodom (cetri poslednje opcije ni su obavezne).

Obuku po kursovima ZKS i KS ne treba zapocinjati suvise rano - minimalan uzrast za obuku je 18 meseci. Pas mora da bude dovolno fizicki zreo i intelektualno razvijen za samostalno i operativno reagovanje. Neophodan uslov je i cvrst kontakt izmedju vlasnika i psa
Specijalna dresura - ZKS, obuhvata discipline kao: izbor stvari vlasnika i/ili pomocnika uz pomoc cula mirisa (naredba "mirisi"), donosenje izabrane stvari dreseru (vlasniku), cuvanje stvari (naredba "cuvaj"), odbijanje ponudjene hrane (naredba "fuj"), odbrana i napad (olajavanje, napad i hvatanje neprijatelja), zastita vlasnika, a takodje i odnos psa prema pucnju.

Kod obucavanja po kursu specijalne dresure - KS, pas koji cuva objekat se nalazi na lancu, bloku ili u slobodnom stanju na zagradjenoj teritoriji. U svim slucajevima pas radi samostalno, atakuje neprijatelja, lavezem dize uzbunu i doziva cuvara. Razlikuju strazarenje pomocu razapete zice ("blok-post") i slobodno strazarenje. Na ispitu u Rusiji pas se ispituje na bloku - ocenjije se aktivnost olajavanja, napad i hvatanje neprijatelja, odnos prema predlozenoj hrani i odnos prema pucnju. Za polaganje ispita po KS posedovanje diplome po OKD nije obavezno, ali ako pas nema polozen ispit iz OKD, tada se proveravaju takvi navici kao kretanje psa pored dresera bez povoca, odnos prema povocu i korpi za njusku, prilazenje psa dreseru iz slobodnog stanja ili sa obelezenog "mesta" i naredba "fuj" - prekid nezeljenih dejstvija. Ova dresura je neobhodni minimum za kavkazkog ovcara. Minimalni uzrat psa za ovu vrstu dresure je 18 meseci.

U stepskim i planinskim predelima u seoskim podrucjama osnovnim zadatkom azijskih ovcara ostaje cuvanje, pratnja i napasanje stada. U njenoj osnovi lezi pastirski instinkt. Kavkazac nece da trci oko stada kao border-koli ili avstralijski kelpi, ali ipak poseduje pastirski instinkt. Ako je pas buduci "pastir", on mora pre svega da odraste pored stada. Pas-pastirac mora da ume da obavi okupljanje i "uplotnjavanje" stada, cuvanje ispasaja ili ogradjenog prostora za stado, pratnju i poravnanje fronta stada, vracanje zaostalih i izgubljenjih zivotinja u stado. Pas moze da se nauci da okrece stado u levu ili desnu stranu, da oslobodja prolaz ili put za prolaz automobila. U mestima gde ima zveri-grabljivica psa obucavaju cuvanju stada od njih. Istrazivanja sprovedena ruskima naucnicima pokazali su da autohtone rase ovcara azijskog porekla vise su namenjene za cuvanje stada, nego za pastirski posao. Mada postojali psi, koji su pasli i po 5 000 ovaca bez pomoci cobanina, sami birali ispasaj i nisu dozvoljavali da bilo ko pridje stadu.

Pravilno dresirani kavkaski ovcar ocuvava svoje znanje tokom celog zivota. Nema potrebe da stalno "obnavljate gradivo", jer karakteran problem kod pasa ove rase je u tome da pas sam odlucuje kada i gde ce on primenjivati steknuto znanje.

Nedavno je uveden u Rusiji i specijalni test na specijalkama, bez kojeg pas ne moze da bude pusten u uzgoj. Negov cilj je u tome da se iz uzgoja iskljuce psi sa patoloskima peremecajima psihi, plasljive ili preterano agresivne. Testiraju se psi koji su napunili 12 meseci i koji su oblezeni tetovazom. Ocene su - pozitivna (T1 i T2) ili negativna (-). Ocenjuje se socialna adaptiranost, odnos prema pucnju i instinkt zastite vlasnika.

Prevela: Polina Simic

Comments: 0 (Discussion closed)
    There are no comments yet.